- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 100 Teeth
- 10.000" Pitch Diameter
- Double Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Leads | Double |
| Bore Size | 0.875 in |
| Material | Cast Iron |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Diametral Pitch | 10 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 10 in |
| No. of Teeth | 100 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Helix Angle | 9° 5' |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 8.401 LB |
| EAN or UPC | 781711133026 |

