- 16 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Diametral Pitch | 16 |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Material | Cast Iron |
| No. of Teeth | 40 |
| Length Through Bore | 0.693 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Helix Angle | 5° 43' |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Leads | Single |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.156 |
| Weight | 0.331 LB |
| EAN or UPC | 781711635087 |

