- 3" Center Distance
- 5:1 Ratio
- Shaft Input
- Right Output
- No Lubricant
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Motor Application | General Purpose |
| Input HP @ RPM | 5.85 hp @ 1150 rpm, 8.32 hp @ 1750 rpm |
| Fan Cooled | No |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Center Distance | 3 in |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Box Length | 8 45/64 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1408 in lb |
| Output Configuration | Right Output |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1500 in lb |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Worm Position | Universal |
| Frame | N/A |
| Washdown Duty | No |
| Family Name | Std Unit |
| Output Torque @ RPM | 1408 in lb @ 1750 rpm, 1500 in lb @ 1150 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Lubrication | None |
| Use With | 730 |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Ratio | 5:1 |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| HP @ RPM | 5 hp @ 1800 rpm |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711648254 |

