- 2 3/8" Center Distance
- 25:1 Ratio
- Shaft Input
- Right Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Torque Out @ 1750 rpm | 1199 in lb |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Worm Position | Universal |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8.94 x 4.88 |
| Frame | N/A |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.14 hp |
| Family Name | Std Unit |
| Output Torque @ RPM | 1150 in lb @ 1150 rpm, 1199 in lb @ 1750 rpm |
| Box Width | 4 1/16 in |
| Use With | 724 |
| Input HP @ RPM | 1.03 hp @ 1150 rpm, 1.55 hp @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 3/4 in |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 4.06 in |
| Washdown Duty | No |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/8 in |
| Lubrication | None |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1150 in lb |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 5.19 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 900 lb/in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 900 lb/in @ 1150 rpm, 900 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 5 1/4 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 70 rpm |
| Center Distance | 2.375 in |
| Shaft Assembly Code | J |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 7 1/16 x 4 7/8 |
| Motor Application | General Purpose |
| Box Length | 6 3/8 in |
| HP @ RPM | 1 hp @ 1800 rpm |
| Ratio | 25:1 |
| Base to Centerline of Input Shaft | 4 7/8 in |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.38 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Box Height | 6 15/16 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 900 lb/in |
| Output RPM @ Input RPM | 70 rpm @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 900 lb/in @ 1150 rpm, 900 lb/in @ 1750 rpm |
| Fan Cooled | No |
| Output Configuration | Right Output |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 9.19 x 2.88 |
| Bolt Center | 7 1/16 in x 4 7/8 in |
| Weight | 29.1 LB |
| EAN or UPC | 781711517222 |

