- 1.540" Center Distance
- 5:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Never operate, adjust, or install equipment on a moving conveyor.
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.06 in |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 1/4 x 4 5/16 |
| Use With | 715 |
| Box Length | 5 1/8 in |
| HP @ RPM | 1.5 hp @ 1800 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 300 lb/in @ 1150 rpm, 300 lb/in @ 1750 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 3/4 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Motor Application | General Purpose |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Box Width | 3 11/16 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Ratio | 5:1 |
| Bolt Center | 5 1/4 in x 4 5/16 in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 5 1/4 in x 4 5/16 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Box Height | 5 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Family Name | Std Unit |
| Shaft Assembly Code | G |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 400 lb/in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Worm Position | Universal |
| Lubrication | None |
| Torque Out @ 1750 rpm | 291 in lb |
| Center Distance | 1.54 in |
| Fan Cooled | No |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.14 hp |
| Max. Thrust Load @ RPM | 400 lb/in @ 1150 rpm, 400 lb/in @ 1750 rpm |
| Input HP @ RPM | 1.15 hp @ 1150 rpm, 1.72 hp @ 1750 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Torque Out @ 1150 rpm | 285 in lb |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.25 x 2.50 |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| Frame | N/A |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 6.97 x 4.00 |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 300 lb/in |
| Output Torque @ RPM | 285 in lb @ 1150 rpm, 291 in lb @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 29/32 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 29/64 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Weight | 17.1 LB |
| EAN or UPC | 781711516300 |

