- 1.330" Center Distance
- 5:1 Ratio
- Shaft Input
- Right Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Bolt Center | 4 3/8 in x 3 5/16 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 200 lb/in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 3.47 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 3/64 in |
| Use With | 713 |
| Output Torque @ RPM | 200 in lb @ 1150 rpm, 235 in lb @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Fan Cooled | No |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 4 3/8 in x 3 5/16 in |
| Output Configuration | Right Output |
| Max. Thrust Load @ RPM | 300 lb/in @ 1150 rpm, 300 lb/in @ 1750 rpm |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 300 lb/in |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 6.41 x 2.00 |
| Worm Position | Universal |
| Center Distance | 1.33 in |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.091 hp |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 2.94 in |
| Box Height | 4 21/32 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Torque Out @ 1150 rpm | 200 in lb |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 2.31 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 6.16 x 3.25 |
| Frame | N/A |
| Motor Application | General Purpose |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 3.56 in |
| HP @ RPM | 1 hp @ 1800 rpm |
| Box Length | 4 1/4 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 23/32 in |
| Ratio | 5:1 |
| Max. Overhung Load @ RPM | 200 lb/in @ 1150 rpm, 200 lb/in @ 1750 rpm |
| Family Name | Std Unit |
| Shaft Assembly Code | J |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 4 3/8 x 3 5/16 |
| Box Width | 2 7/8 in |
| Washdown Duty | No |
| Lubrication | None |
| Torque Out @ 1750 rpm | 235 in lb |
| Input HP @ RPM | 0.84 hp @ 1150 rpm, 1.39 hp @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Weight | 11.1 LB |
| EAN or UPC | 781711516089 |

