- 1.330" Center Distance
- 30:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Max. Thrust Load @ RPM | 300 lb/in @ 1150 rpm, 300 lb/in @ 1750 rpm |
| Family Name | Std Unit |
| Use With | 713 |
| Box Height | 4 21/32 in |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.029 hp |
| Output Torque @ RPM | 270 in lb @ 1150 rpm, 311 in lb @ 1750 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Fan Cooled | No |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 3/64 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 200 lb/in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 311 in lb |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Center | 4 3/8 in x 3 5/16 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 3.56 in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 4 3/8 x 3 5/16 |
| Center Distance | 1.33 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 3.47 in |
| Input HP @ RPM | 0.21 hp @ 1150 rpm, 0.39 hp @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Ratio | 30:1 |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58.33 rpm |
| Lubrication | None |
| Worm Position | Universal |
| Frame | N/A |
| Box Length | 4 1/4 in |
| Box Width | 2 7/8 in |
| Washdown Duty | No |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 2.94 in |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 6.41 x 2.00 |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Output (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 23/32 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 300 lb/in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 6.16 x 3.25 |
| Torque Out @ 1150 rpm | 270 in lb |
| HP @ RPM | 0.1666667 hp @ 1200 rpm, 0.25 hp @ 1800 rpm |
| Shaft Assembly Code | G |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 2.31 in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 4 3/8 in x 3 5/16 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Motor Application | General Purpose |
| Max. Overhung Load @ RPM | 200 lb/in @ 1150 rpm, 200 lb/in @ 1750 rpm |
| Weight | 11.1 LB |
| EAN or UPC | 781711516218 |

