- .94" Center Distance
- 30:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- Top Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Frame | N/A |
| Bolt Center | 2 3/4" x 2 3/4" |
| Torque Out @ 1750 rpm | 33 in lb |
| Center Distance | 0.94 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Fan Cooled | No |
| Box Height | 3 15/32 in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 2 3/4 in x 2 3/4 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 9/16 in |
| Shaft Assembly Code | H |
| Max. Overhung Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Installed Options | Horizontal Base |
| Ratio | 30:1 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Worm Position | Top |
| Use With | 309 |
| Motor Application | General Purpose |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58.33 rpm |
| Box Width | 2 3/4 in |
| Input HP @ RPM | 0.1 hp @ 1750 rpm |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Output Torque @ RPM | 33 in lb @ 1750 rpm |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Max. Thrust Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Box Length | 2 3/4 in |
| Family Name | Std Unit |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455463 |

