- Single Row Radial Bearing
- 7/16" ID x 1 1/8" OD x 3/8" Wide
- Double Shielded
description
- Precision-ground 1600 series bearings are specially designed to provide a line of low-cost yet high quality bearings for adaptations. They are made in easy-to-use inch dimensions and are recommended for medium loads and for maximum speeds in the range of 5,000 rpm. The 1600 series bearings are precision ground on all surfaces with exceptional care given to the ball grooves. Careful heat treatment provides a uniform and exact degree of hardness for maximum life. A ball retainer or separator is used to increase the range of allowable speeds by reducing ball-to-ball contact friction. The 1600 series radial bearings are available open, single, or doubled shielded, or single or double sealed. Double-sealed and double-shielded bearings are supplied grease packed as standard. Open and single-closure bearings can be supplied greased on request.
features
- Improved ball groove finish
- Ground bores
- Grease packed
- Nylon seals
- Precision-ground on all contact surfaces
- Easy-to-use inch dimensions
- Medium loads
- Max speed range - 5000 - 6000 rpm
- Through-hardened bearing steel
- Nylon retainer standard
- Greased, double-sealed, or double-shielded standard
- Available single sealed or single shielded, open, and with or without grease
| Seal Material | Metal |
| Ball Dia. | 0.188 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Nylon |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Lubricant | General Purpose |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| No. of Balls | 7 |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.025 in |
| I.D. | 7/16 in |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 3/8 in |
| O.D. | 1.125 in |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Enclosure | Double Shielded |
| Weight | 0.061 LB |
| EAN or UPC | 781711507315 |

