- Duplex Set
- 1 3/4" ID x 3" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,500 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Never use on cheater bars
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Contact Angle | 65° |
| Drag Torque of Preloaded Set | 4.5 lb/in |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Width of Set | 1 1/4 in |
| No. in Set | Duplex Set |
| Preload Level | Heavy |
| Preload Amount | 1500 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 2.68 in |
| Cage Material | Phenolic |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| I.D. | 1 3/4 in |
| No. of Balls | 26 |
| Limiting Speed - Oil | 1400 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Dynamic Thrust Capacity | 4100 lb |
| Axial Spring Constant | 9.1 lb/in |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| Bearing Arrangement | Universal |
| O.D. | 3 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1289.68 LB |
| EAN or UPC | 4054364935672 |

