- Quadruplex Set
- 0.9385" ID x 2.4409" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,000 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Contact Angle | 65° |
| Axial Spring Constant | 13.2 lb/in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| No. of Balls | 21 |
| O.D. | 2.44094 in |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Quadruplex Set |
| Cage Material | Phenolic |
| Drag Torque of Preloaded Set | 5.6 lb/in |
| Preload Amount | 1000 lbf |
| Width of Set | 2 1/2 in |
| Housing Shoulder Diameter | 2.13 in |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Dynamic Thrust Capacity | 6700 lb |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Preload Level | Heavy |
| I.D. | 0.9385 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 1200 rpm |
| Weight | 2281.31 LB |
| EAN or UPC | 4054364935597 |

