- 200 hp
- 1200 rpm
- 60 Hz
- 460 V
- Three Phase
applications
- Where continuous- or frequent-duty is required
- To conserve energy over extended time periods
features
- Heavy-duty frames
- Ball bearings
- ISR copper windings
- Low-loss electrical lamination grade steel
- Three-year warranty
caution
- Motors misapplied in hazardous environments can cause a fire or explosion, resulting in destruction of property, serious injury or death
- Only the end user or a qualified underwriter is to identify and select the proper class, group, division and temperature code motor to meet the requirements of each installation
- Service center personnel can advise what listings and approvals motors carry, but cannot evaluate nor recommend what motors may be suitable for use in hazardous environments
| Enclosure | ODP |
| Full Load Amps | 234 |
| Efficiency Group | Premium Efficient |
| Full Load rpm | 1190 rpm |
| Brake Feature | No |
| Motor Application | Premium Efficient |
| VoltCode | G2 |
| Type | 18112M |
| Phase | Three Phase |
| Full Load Efficiency | 95.4 % |
| BALD Family Names | Premium Efficient, Nema Premium™ |
| Voltage Rating | 460 |
| Voltage | 460 |
| Mounting | Rigid Base |
| Poles | 6 |
| C Dimension | 48.12 in |
| RPM | 1200 rpm |
| Frame | 447T |
| Mult. Sym. | D3 |
| Service Factor | 1.15 |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Hz | 60 Hz |
| RefPicture | ODP3P |
| Useable at 208V | No |
| Washdown Duty | No |
| Enclosure Designation | ODP - Open Drip Proof |
| Weight | 1909.0 LB |
| EAN or UPC | 781568295878 |
-
NEMA Premium


