- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Electric
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Height | 3 7/8 in |
| Port Size | 1/4 |
| Coil Style | DC Standard Coil |
| Cv Flow | 1.9 |
| Overrides | No Overrides |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Actuator Type | Solenoid |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Stations | N/A |
| Series | Alpha Series |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Spool Description | N/A |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Port Type | NPT |
| Wiring Options | None |
| Length | 3.469 in |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Solenoid | Single |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Return Type | Spring |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Operating Pressure Range | 50 psi to 150 psi |
| Width | 1 in |
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Operation | Electric |
| Installed Options | None |
| Weight | 0.79 LB |

