- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Electric
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Port Size | 1/4 |
| Spool Description | N/A |
| Operation | Electric |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Solenoid | Double |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Wiring Options | None |
| Operating Pressure Range | 20 psi to 150 psi |
| Actuator Type | Solenoid |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Cv Flow | 1.9 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Installed Options | None |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Length | 3.969 in |
| Stations | N/A |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Port Type | NPT |
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Overrides | No Overrides |
| Return Type | Solenoid |
| Width | 1 in |
| Series | Alpha Series |
| Coil Style | AC Standard Coil |
| Height | 3 7/8 in |
| Weight | 0.99 LB |

