- 1" Metallic Diaphragm Pump
- 1" NPT Inlet, 1" NPT Outlet
- 35 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Aluminum
- Ball: Acetal
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Stall-free air valve operation
- Leak-free bolted construction
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
| Width | 8 in |
| Seat Material | Kynar® |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Manifold Material | Aluminum |
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/8 in |
| Diaphragm Material | Viton |
| Air Motor Material | Aluminum |
| Height | 12 1/2 in |
| Air Inlet | 1/4 |
| Wetted Material | Aluminum |
| Pump Type | 1 in Metallic |
| Ball/Check Material | Acetal |
| Displacement (gal/cycle) | 0.16 |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Air Inlet Type | NPT |
| Fluid Outlet | 1 in NPT |
| Air Motor Type | Standard |
| Fluid Inlet | 1 in NPT |
| Body Material | Aluminum |
| Length | 8 9/16 in |
| Operation Temperature [Min] | 10 °F |
| Operation Temperature [Max] | 200 °F |
| Hardware Material | Steel |
| Ratio | 1:1 |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Weight | 21.96 LB |

