- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 0.98 in 15T Splined Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
- Compact design
| Paint | Standard Blue Paint |
| Shaft Description | SAE B-B |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Shaft Dia. | 0.98 in |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Model No. | PVM045ER08CS02AAB2811000AA0A |
| Spline Description | 16/32 |
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Port Location | Side Port |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Shaft Type | 15 Tooth Splined |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Series | PVM045 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Shaft Length | 38 mm |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER08CS02AAB2811000AA0A |
| Key | N/A |
| Pilot Diameter | 4 in |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Seal Material | Buna-N |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Port Type | Flange Ports |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Shaft Details | 15T-16/32 |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Bleed Orifice |
| Weight | 52.0 LB |

