- PVM020 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 7/8 in Keyed Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 9 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Port Type | Tube Ports |
| GPM @ Speed | 9 gpm @ 1750 rpm |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Shaft Description | SAE B |
| Key | 1/4 in |
| Inlet Port | SAE-20 |
| Model No. | PVM020ER05CS01AAA2300000AA0A |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Seal Material | Buna-N |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 18 hp |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Flow @ RPM | 5 gpm @ 1000 rpm, 6 gpm @ 1200 rpm, 8 gpm @ 1500 rpm, 9 gpm @ 1800 rpm |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Displacement (in³/rev) | 1.29 |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Series | PVM020 |
| Shaft Length | 1 5/16 in |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Pressure Compensator Setting | 230 Bar |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Spline Description | N/A |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Port Location | Side Port |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Manufacturer Part No. | PVM020ER05CS01AAA2300000AA0A |
| Outlet Port | SAE-12 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Flow Compensator Setting | None |
| Weight | 33.0 LB |

