- 120 mm ID x 215 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695862 |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 165000 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 163000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 120 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 215 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 13.245 LB |
| EAN or UPC | 7316577746016 |

