- Radial Shaft Seal
- 815.98 mm Shaft Diameter
- 866.78 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 866.78 mm |
| Shaft Dia. | 815.98 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS2 |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 15.682 LB |
| EAN or UPC | 85311144452 |

