- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 72 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Dynamic Load Rating | 51500 N |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Weight | 1.12 LB |
| EAN or UPC | 29176033827 |

