- 1.1875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 4 3/4 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing No. | T-19165 |
| Bearing Insert | GN103KRRB |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Dynamic Load Rating | 7500 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Overall Width | 2.0938 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Housing Length | 4 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 4.18 LB |
| EAN or UPC | 87796058095 |

