- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 30 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 51500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1.12 LB |
| EAN or UPC | 29176033827 |

