- PVM050 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 0.86 in 13 Tooth Splined Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 23 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| GPM @ Speed | 23 gpm @ 1800 rpm |
| Key | N/A |
| Flow Compensator Setting | None |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Flow @ RPM | 13 gpm @ 1000 rpm, 16 gpm @ 1200 rpm, 20 gpm @ 1500 rpm, 23 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Details | 13T-16/32 |
| Port Location | Side Port |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft Length | 33 mm |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Series | PVM050 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 47 hp |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Displacement (in³/rev) | 3.05 |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Manufacturer Part No. | PVM050ER07CS02AAA07000000A0A |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | 13 Tooth Splined |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Port Type | Flange Ports |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Shaft Dia. | 0.86 in |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Spline Description | 16/32 |
| Model No. | PVM050ER07CS02AAA07000000A0A |
| Shaft Description | SAE B |
| Weight | 79.0 LB |

