- PVM045 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 0.98 in 15T Splined Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 20 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
- Compact design
| Flow @ RPM | 11 gpm @ 1000 rpm, 13 gpm @ 1200 rpm, 17 gpm @ 1500 rpm, 20 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Description | SAE B-B |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Key | N/A |
| Manufacturer Part No. | PVM045ER08CS02AAB2811000AA0A |
| Shaft Type | 15 Tooth Splined |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Shaft Length | 38 mm |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 55 hp |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Shaft Details | 15T-16/32 |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Series | PVM045 |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| Shaft Dia. | 0.98 in |
| Displacement (in³/rev) | 2.75 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Seal Material | Buna-N |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Bleed Orifice |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Spline Description | 16/32 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Pilot Diameter | 4 in |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Port Type | Flange Ports |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Model No. | PVM045ER08CS02AAB2811000AA0A |
| Weight | 52.0 LB |

